Porcelánové sošky na eshopu Vernerporc jsou uměleckým produktem české výroby. Naše nabídka je produkcí porcelánky v Duchcově. Vývoj a výroba porcelánové sochy je složitý proces. Prvním prvkem je vývoj tvaru sochy. Umělec navrhne sochu ke které se připraví formy ve kterých se socha vyrábí po celou dobu produkce. Druhým prvkem výroby je dekorace. Na hotovou porcelánovou sochu umělec vytváří dekoraci. Na jednu sochu se vytváří i nekolik druhů dekorací. Zde uvádíme nejpoužívanější druhy dekorace dle výrobce Manufaktury Duchcov:
Luxor
podglazurová dekorace, na přežahnutý střep se štětcem nanášejí soli barvících oxidů, nebo jsou stříkáním nanášeny podglazurové barvy. Po vykreslení charakteristických detailů je provedená dekorace teplotně, či chemicky stabilizována a výrobek je oglazován. Po ostrém výpalu může být dekorace doplněna malbou naglazurovými barvami nebo může být k dekoraci využito drahých kovů, především zlata. Dekorační technika Luxor se nejvíce využívá k dekorování figur s lidskými a zvířecími motivy.
Pastel
Dekorace je prováděna na přežahnutý porcelánový střep. Využívá se solí barvících oxidů, které se nanášejí štětcem, nebo podglazurových barev, které jsou obvykle nanášeny stříkáním. Dekorace je dokončena vykreslením charakteristických detailů figury. Takto dekorovaný výrobek je vypálen v ostré peci. Po výpalu tak výrobek získává křehký až sametový vzhled. Další dekorace, např. drahými kovy, již není prováděna. Této dekorační techniky se využívá především k dekoraci figur se zvířecími motivy. Figury s lidskými motivy se touto technikou dekorují jen velmi zřídka.
Saxe
je typická naglazurová dekorace. Glazovaný povrch výrobku je dekorován naglazurovými barvami štětcem. Pro tento způsob dekorace jsou typické jasné a zářivé barvy, které jsou doplňovány malbou květinových motivů a dekorací zlatem. Dekorační technika Saxe je často využívaná k dekoraci porcelánových figur s lidskými motivy.
Isis
varianta naglazurové dekorace, na vybrané části povrchu glazovaného porcelánového výrobku je nanesena kobaltová glazura. Po následném ostrém výpalu je dekorace dokončena malbou naglazurovými barvami, kterými jsou vykresleny detaily figury. U porcelánových figur s lidskými motivy jsou tělní partie malovány tělovou barvou a figury bývají často bohatě zlaceny. Pro výrobky ozdobného a dekorativního porcelánu je typická malba jednobarevných nebo pestrých květinových motivů.
Purpur
naglazurová dekorace, na vybrané části povrchu se stříkáním nanáší purpurová naglazurová barva obsahující zlato. Tato dekorační technika je nejčastěji používána k dekoraci figur s lidskými motivy a na výrobcích ozdobného porcelánu, kde je doplněna malbou jednobarevných nebo pestrých květinových motivů.
Bronz
speciální varianta naglazurové dekorace. Figura je dekorována matnými naglazurovými barvami, na které se po tzv. zapálení nanáší práškové zlato. Dekorační techniku Bronz používáme k dekoraci vybraných figur s lidskými motivy
Natur
dekorační technika používaná zejména na aktech. Výrobky jsou dekorovány tzv. pleťovkou s vykreslením detailů naglazurovými barvami.
Natur + fond černý + zlato
dekorace je užívána k dekoraci figur s lidskými motivy, především aktů. Tělní partie jsou dekorovány tělovou barvou, tzv. pleťovkou, detaily jsou vykresleny naglazurovými barvami, doplňky jsou zlaceny. Část figury je pokryta stříkanou černou barvou.
Biskvit + zlato
neglazovaný porcelánový střep, po výpalu bílý, matný,detaily vykresleny zlatem
Bílé + zlato
bílý glazovaný porcelánový výrobek dekorovaný zlatem.
Bílé
čistě bílý glazovaný výrobek.
Biskvit
neglazovaný porcelánový střep, po výpalu bílý, matný
Biskvit + saxe
neglazovaný porcelánový střep, po výpalu bílý, matný je dekorován naglazurovými barvami. Dekorační technika Saxe provedená na biskvitovém střepu.
Protěž
naglazurová dekorace, glazovaný povrch výrobku je nejprve pokryt matnou světle modrošedou barvou, detaily figury jsou pak zdůrazněny prokreslením o tón tmavší barvou.